Tüm Oto Onarım İhtiyaçlarınız İçin Tek Noktadan Çözümünüzdür 7/24 Acil yol servisi 0 (536) 820 93 05

Disk Balata Değişimi

Disk Balata Değişimi

Otomobiliniz hareket ettiğinde veya hızlandığında hızını yavaşlatan ve durduran, bunuda fren diskine sürtünerek yapan parçaya fren balatası denir. Fren balatası aracınızda her tekerde disk yada kampana ile bulunur.

Disk balata değişimi yapılması gereken önemli bir işlemdir. Araç markasına göre fiyatlarda değişiklikler olabilir. Fren balatalarının eskisi kadar kuvvetli olmadığını düşünüyorsanız disk balata değişimi zamanı gelmiş demektir.

BALATALARIN ESKİDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Araçlarda sürtünen ve aşınan parçaların başında gelmektedir. Fren bala değişim süresi aslında kullanıcı ile alakalı bir durumdur. Bundan dolayı km bazında belli bir periyodu bulunmamaktadır. Çünkü freni ne kadar çok kullanırsanız o kadar çabuk balatalar aşınmaktadır . Özellikle otomatik vites araçlarda fren balata değişimi manuel araçlara göre daha erken olabilmektedir. Fren balata değişim kilometresi 20 bin km ile 40 bin km aralığında normal olarak değiştirilir. Bu süreyi erkene yada geçe almak sizin elinizde olan bir durum olabilmektedir.

Ne Zaman Fren Balatası Değiştirilmelidir?

Servisimizde gerekli kontroller yapıldığında eğer ki bir sıkıntı varsa sizlere bu belirtilir. Aynı zamanda aşağıdaki durumlarda da değiştirme yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz:

  • Fren pedalına bastığınız anda araç durmuyorsa, belirli bir süre geçiyorsa,
  • Fren sırasında gürültülü ve rahatsız edici bir ses geliyorsa

hemen fren balatalarını değiştirmelisiniz.

Teklif Al

Aracınızın bakımı için teklif alın.

Teklif Al
Randevu Talebi

Aracınızın bakımı için randevu alın.

Teklif Al